הכן גינתך.png
Image by Eco Warrior Princess

ניקיון וגיזום –לפני הכל יש לנקות את הגינה או המרפסת מעלים וענפים יבשים, לכסח את הדשא ולנכש עשבים עונתיים שצמחו במהלך החורף. הקרקע בתקופה זו עדיין לחה יחסית ומאפשרת עקירת השתילים מהשורש. במידה והעשבים צמחו גבוה  או עמוק מדי ולא ניתן לעקור – יש לקצץ  אותם בעזרת חרמש כמה שיותר קרוב לאדמה.

גיזום- יש צורך בגיזום העצים והשיחים משתי סיבות עיקריות; בטיחות, שכן גיזום נכון מונע שבירת ענפים חלשים והסרתם של ענפים שעלולים להוות מכשול דרך, הסיבה השנייה היא עידוד צמיחה בריאה, גיזום נכון של העץ חיוני לצמיחה יעילה יותר ותורם לבריאותו של העץ.

Image by Jed Owen

טיפול במזיקים- תקופה זו בשנה אהובה במיוחד על המזיקים ומחלות הגינה שכן הגינה עוד  לחה מהגשמים, ומהווה בית גידול נהדר לכל אותם מזיקים כגון  כנימות, זחלים, חיפושיות.

סירקו את גינתכם כדי  לאתר מזיקים ומחלות, במידה ואיתרתם אזורים נגועים – טפלו בהם נקודתית בעזרת מדריך להדברה אורגנית בגינה, במידה והנגע כבר התפשט לגינה כולה מומלץ לקרוא לאיש מקצוע שיבצע טיפול מקיף יותר.

Image by CDC

דישון - לפני שתילת שתילים, פרחים או צמחים חדשים יש להקפיד לדשן את האדמה, בעיקר בתקופת הפריחה, גם עבור אדניות ועציצים. ניתן לדשן את הקרקע באמצעות מערכת ההשקיה בסיוע מדשנת או דוד דישון או באמצעות המסת דשן קל תמס 20-20-20 בריכוז של חצי כוס לדלי מים והשקיה במקומות הרצויים, רצוי לחזור על הדישון אחת לשבועיים

שתילה - אם ישנם אזורים בגינתכם שזקוקים לקצת צבע וחיים, שתלו שם פרחים וצמחים עונתיים או רב עונתיים לפי שיקולכם. מומלץ לשתול את הצמחים הגבוהים מאחור ואת הנמוכים מקדימה, כדי ליהנות ממלוא הצבע והאפקט. במשתלות יש מגוון של פרחים עונתיים זמינים,  זו תקופה מצוינת לשתול גם ורדים ועצי פרי, שנמצאים בתקופה של צמיחה נמרצת, מזג האוויר נוח וקליטתם תהיה קלה

Image by NeONBRAND

מערכות השקיה - מערכת השקיה תקינה תוודא שכל צמחי הגינה או המרפסת  יקבלו את כמות המים לה הם זקוקים, ניתן לחבר למערכת ההשקיה בקר ממוחשב שידאג להשקיית הצמחים גם בהיעדרכם.  בדקו את תקינות צינורות מערכת ההשקיה לוודא כי אין בהם דליפה כדי למנוע בזבוז מים. ודאו שהסוללות במחשבי בקרת ההשקיה טעונות והחליפו במקרה הצורך. ודאו הרטבה נכונה של הערוגות בגינה, אם יש לכם מדשאה, ודאו שמערך ההמטרה תקין.

Image by Irene Dávila